close
تبلیغات در اینترنت
تناقضات قران

تبلیغات

ما را دنبال کنید

جستجوگر

آمارگیر

 • :: آمار مطالب
 • کل مطالب : 188
 • کل نظرات : 8
 • :: آمار کاربران
 • افراد آنلاين : 1
 • تعداد اعضا : 12
 • :: آمار بازديد
 • بازديد امروز : 24
 • بازديد ديروز : 62
 • بازديد کننده امروز : 6
 • بازديد کننده ديروز : 43
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل ديروز: 15
 • بازديد هفته : 1,689
 • بازديد ماه : 3,421
 • بازديد سال : 29,269
 • بازديد کلي : 42,565
 • :: اطلاعات شما
 • آي پي : 54.144.82.216
 • مرورگر :
 • سيستم عامل :

به نام پرودگار هستی بخش

شفاعت کردن یا شفاعت نکردن، مسئله این است!

قرآن در مورد اینکه آیا در روز آخرت شفاعتی وجود خواهد داشت یا نه دچار تناقض میشود، در آیات (سوره 2 آیه 122-123، سوره 254 آیه 6-51، سوره 82 آیات 18-19 و…) میگویند شفاعتی وجود ندارد و آیات (سوره 53 آیه 26، سوره 43 آیه 86، سوره 34 آیه 23، سوره 20 آیه 109) و البته هر دو این پاسخ ها را میتوان با احادیث مختلف پشتیبانی کرد.
ایات رو ببینیم
بقره ایه 123:و نه بدل و بلاگردانى از وى پذيرفته شود و نه او را ميانجيگرى سودمند افتد و نه يارى شوند
سوره الإنفطار ایه 19: روزى كه كسى براى كسى هيچ اختيارى ندارد و در آن روز فرمان از آن خداست
سوره نجم ایه 26 :و بسا فرشتگانى كه در آسمانهايند [و] شفاعتشان به كارى نيايد مگر پس از آنكه خدا به هر كه خواهد و خشنود باشد اذن دهد
سوره زخرف ایه 86 : و كسانى كه به جاى او مى‏خوانند [و مى‏پرستند] اختيار شفاعت ندارند مگر آن كسانى كه آگاهانه به حق گواهى داده باشند
سوره سبا ایه 23: و شفاعتگرى در پيشگاه او سود نمى‏بخشد مگر براى آن كس كه به وى اجازه دهد
سوره ایه طه 109:در آن روز شفاعت [به كسى] سود نبخشد مگر كسى را كه [خداى] رحمان اجازه دهد

پاسخ :

خوب دوستان فکر میکنم فقط باخواندن ترجمه ایات جواب رو گرفته باشید. انصافا شبهه از این آبکی تر میشه؟ :D
شباهتی بین این ها و وهابیت وجود داره که میگن خدا گفته شفاعت رو کسی نداره پس خدا حق ندار شفاعت رو به کسی بده :v
فرض کنید میگیم جنگ و جهاد در ایران در دست رهبری هست و فقططططط رهبری حق دستور جنگ دارند. بعد رهبری این حق رو به سردار سلیمانی بده و بگه هروقت تشخصی دادی که لازم هست میتونی اقدام کنی. خوب این تناقض هست؟ میشه به رهبری ایراد گرفت که چرا حکم رو به دیگری واگذار کردی؟
خداوند هم حق شفاعت داره و به هرکس که بخواد حق شفاعت عطا میکنه
دوما این که میگن کسی حق شفاعت نداره یعنی مستقلا و بدون اذن خدا حق شفاعت نداره نه این که کلا چیزی به نام شفاعت وجود نداره. در ایات هم مشخص هست که بارها گفته شده شفاعت نیست مگررررررر کسی که خدا بهش اذن داده باشه
یعنی همانی که در ایت الکرسی بیان شده " مَن ذَا الَّذِي يَشْفَعُ عِنْدَهُ إِلاَّ بِإِذْنِه" یعنی " كيست آن كس كه جز به اذن او در پيشگاهش شفاعت كند"
اصلا همون ایه 26 سوره نجم هم میفرماید " شفاعتشان به كارى نيايد مگر پس از آنكه خدا به هر كه خواهد و خشنود باشد اذن دهد"
یعنی ترجمه ایه رو خودش اورده بود ، جواب شبهه رو داده بود :D

اما تفسیر المزان درباره همین ایه رو ببینیم
خداى تعالى در اين آيات به مساله بت‏ها و بت‏پرستى‏ها پرداخته به شديدترين وجه ريشه اين ادعا را مى‏زند كه بت‏ها به زودى ايشان را شفاعت مى‏كنند
خوب پس تا اینجا مشخص شد شفاعت کچه کسانی رو قران رد کرده :) و در ادامه...
بت‏ پرستان قائل به الوهيت و ربوبيت خود بت‏ها بودند، بلكه ارباب آنها را كه همان ملائكه باشد مستقل در الوهيت و ربوبيت و انوثيت و شفاعت مى‏دانستند
و یا در تفسیر نمونه میخوانیم که:
قرآن مشركان را به كلى از شفاعت بتها و حل مشكلات به وسيله آنها مايوس و نوميد مى كند، و اين بهانه را از دست آنها مى گيرد كه ما به اين علت آنها را پرستش مى كنيم كه شفيعان ما در درگاه خدا باشند: و يقولون هؤ لاء شفعائنا عند الله (يونس - 18).

دوستان ببخشید اینقدر شبهه ابکی بود :D

نویسنده : مجید دوستدار

به نام خالق هستی

ریشه بیچارگی کجاست؟

آیا شر و مصیبت از طرف شیطان است (سوره 38 آیه 41) ؟ از خود ماست (سوره 4 آیه 79) ؟ یا از طرف الله (سوره 4 آیه 78) ؟
ایات رو ببینید
سوره ص ایه 41: و بنده ما ايوب را به ياد آور آنگاه كه پروردگارش را ندا داد كه شيطان مرا به رنج و عذاب مبتلا كرد
سوره نسا ایه 79:هر چه از خوبيها به تو مى‏رسد از جانب خداست و آنچه از بدى به تو مى‏رسد از خود توست
نساء ایه 78: اگر [پيشامد] خوبى به آنان برسد مى‏گويند اين از جانب خداست و چون صدمه‏ اى به ايشان برسد مى‏گويند اين از طرف توست بگو همه از جانب خداست

پاسخ در ادامه مطلب


ادامه مطلب

 

به نام یگانه خالق هستی بخش

پاسخ به مسعود انصاری

آقای مسعود انصاری در کتاب بازشناسی قرآن صفحه ی 214 می نویسد : «قرآن درباره یکی از مهمترین اصول و مبانی دین اسلام که عبارت از موضوع رسالت محمد به پیغمبری است ، دارای تعارضاتی بارز و آشکار است. متون آیه 158 سوره اعراف ، آیه 47 سوره یونس ، آیه 4 سوره ابراهیم، آیه 7 سوره شوری و آیات 192 تا 196 سوره شعرا ، شارح این تناقض آشکار است.»

در ادامه می نویسد : «آیه 158 سوره اعراف حاکی است که محمد برای کلیه نسل بشر به پیامبری مبعوث شده و بنابر این همه ملل دنیا باید به او ایمان بیاورند و دین او را قبول کنند. اما آیه 47 سوره یونس اشعار می دارد که برای هر امتی ، رسول خاصی فرستاده خواهد شد تا بین آنها به عدالت حکم کند. در آیه 4 سوره ابراهیم خداوند می گوید ، ما هیچ رسولی را برای قومی نفرستادیم مگر اینکه احکام الهی را به زبان همان قوم برایشان بیان کند . آیه 7 سوره شوری مشعر بر این است که خداوند همچنین قرآن فصیح عربی را به محمد وحی کرده تا او مردم مکه و نواحی اطراف آنرا هدایت کند و آیات 192 تا 196 سوره شعرا بطور صریح بیان می دارند که خداوند قرآن را بوسیله جبریل بر محمد نازل کرده ، تا وی مردم را به زبان عربی فصیح هدایت کند.»

پاسخ در ادامه مطلب


ادامه مطلب

 

به نام خالق هستی

هیچ حافظی بجز الله وجود ندارد (سوره 2 آیه 107، سوره 29 آیه 22)، اما (سوره 41 آیه 31) فرشتگان خود میگویند «ما محافظان شما در اینجا و در آن دنیا هستیم.» همچنین در سوره های دیگر نقش آنها بعنوان نگاهبان (سوره 13 آیه 11 و سوره 50 آیه 17-18) و محافظان (سوره 82 آیه 10) اعلام میشود.

پاسخ در ادامه مطلب


ادامه مطلب

 

به نام خالق هستی


به اینکه همه چیز مطیع الله است در (سوره 30 آیه 26) اعلام شده است اما در چندین جای دیگر در مورد عدم اطاعت مغرورانه شیطان از الله خبر میدهد از جمله (سوره 7 آیه 11، سوره 15 آیه 28-31، سوره 17 آیه 61، سوره 20 آیه 116، سوره 28 آیه 71-74، سوره 18 آیه 50)، همچنین در جاهای دیگری در مورد بسیاری از موجودات که از فرمان الله سرپیچی میکنند.

پاسخ در ادامه مطلب


ادامه مطلب

 

به نام خالق هستی

شرک بدترین گناهان شمرده میشود، اما به نظر میرسد نویسنده قرآن نتوانسته است در مورد اینکه الله شرک را میبخشد یا نمیبخشد تصمیم قاطعی بگیرد. در (سوره 4 آیه 48، 116) میگوید نمیبخشد و در سوره (4 آیه 153) میگوید میبخشد، ابراهیم با پرستش ماه و خورشید و ستاره به عنوان خدایش دچار شرک میشود (سوره 6 آیه 76-78) اما مسلمانان فکر میکنند که پیامبران گناه نمیکنند.

پاسخ در ادامه مطلب


ادامه مطلب

 

به نام خالق هستی

اسرائیلیان قبل از اینکه موسی از کوه بازگردد آغاز به پرستش گوساله طلایی کردند (سوره 7 آیه 149)، اما تازمانی که موسی بازنگشته بود از توبه کردن سر باز زدند و به ستایش گوساله ادامه دادند (سوره 20 آیه 91). آیا هارون نیز در گناه آنان شریک بود؟ نه (سوره 20 آیه 85-90)، آری (سوره 20 آیه 92، سوره 7 آیه 151).

پاسخ در ادامه مطلب


ادامه مطلب

 

به نام خالق هستی

یونس به بیابان رسید یا نرسید؟
ما در حالی که ناخوش بود، او را به بیابان رساندیم (سوره 37 آیه 145)؛ اگر نعمت پروردگارش نبود، در حین بد حالی به صحرایی بی آب و گیاه می افتاد (سوره 68، آیه 49)

پاسخ در ادامه مطلب


ادامه مطلب

 

به نام خالق هستی

هیچ فرشته ای متکبر نیست، همه الله را اطاعت میکنند (سوره 16 آیات 49-50)، اما «هان به فرشتگان گفتیم، آدم را سجده کنید» و همه آنها به آدم سجده کردند مگر ابلیس، ابلیس نافرمانی کرد و او بسیار متکبر است (سوره 2 آیه 34).

پاسخ در ادامه مطلب


ادامه مطلب

 

به نام یگانه خالق هستی بخش

 

شبهه: در مورد روش ایجاد زمین و آسمان قرآن یکجا میگوید که آنها از هم جدا بودند و بعد به هم گرویدند (سوره 41 آیه 11) اما در  )سوره 21 آیه 30) میگویند که آنها ابتدا یکی بودند و بعداً از یکدیگر جدا شدند.

 

پاسخ در ادامه مطلب


ادامه مطلب

 

به نام آفریدگار هستی

 

متن شبهه :  الله آسمانها و زمین را در 6 روز آفریده است (سوره 7 آیه 54) و مسلمانانی که میخواهند به قرآن چهره علمی بدهند میگویند این 6 روز منظور 6 دوره است، اما (سوره 2 آیه 117) میگوید که "الله به صورت آنی خلق میکند".

 

پاسخ در ادامه مطلب


ادامه مطلب

 

به نام خداوند هستی بخش

 

شبهه: وقتی قرآن در مورد باردار شدن مریم و میلاد مسیح در (سوره 3 آیه 42 و 45) راجع به چندین فرشته صحبت میکند اما در (سوره 19 آیه 17-21) تنها از یک فرشته صحبت میکند.

 

 

 پاسخ در ادامه مطلب


ادامه مطلب

 

به نام افریدگار هستی

شبهه تناقض و حسابرسی عجیب الله

 

شبهه: (سوره 4 آیه 11-12) و (سوره 4 آیه 176) در مورد قوانین وراثت صحبت میکند. اگر یک مرد فوت شود، و از او سه دختر و دو والد و یک همسر باقی بماند؛ دختران 3/2 سهم، والد ها 3/1 سهم (هردو بر اساس سوره 4 آیه 11) و همسر 8/1 سهم (بر اساس سوره 4 آیه 12) از ارث را دریافت میکند که از میزان ارث بیشتر میشود.

 

مثال دوم، مردی فوت میشود و از او یک مادر و یک همسر و دو خواهر باقی میماند، مادر 3/1 سهم (سوره 4 آیه 11) همسر 4/1 (سوره 4 آیه 12) و خواهران 3/2 (سوره 4 آیه 176) که مجموع آنها 12/15 کل ارث است.

 

 پاسخ در ادامه مطلب

 

 


ادامه مطلب

با عرض سلام خدمت همه دوستان

مطالب #توهم_تناقض در قرآن را شروع می کنیم با یکی از مشهور ترین شبهات بر علیه قرآن کریم


شبهه تناقض در روز های خلقت آسمان ها و زمین 

 

 

 

خلقت در شش یا هشت روز ؟؟ابتدا یک کلیپ ارائه داده خواهد شد و در روز های آینده متن پاسخ به شبهه رو هم در سایت قرار میدیم.

لینک دانلودالتماس دعا

مترجم


تقویم روز


درباره ما

اتحادیه خداباوران ایران نقد و بررسی الحاد و پاسخ به ابهامات

نظرسنجی

مطالب این سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟